Baby shower = kūdikio sutiktuvės

01/22/2023

    Kūdikio sutiktuvės (angl. baby shower) atsirado JAV, o vėliau pamažu atkeliavo ir pas mus. Pastelinės spalvos, dovanėlės, gėlės ir balionai - tai nebeatsiejama nėštumo ir pasiruošimo motinystei dalis. Įprastai kūdikio sutiktuvių metu rengiamas vakarėlis būsimai mamai, jai dovanojamos dovanos, žaidžiami žaidimai ir smagiai leidžiamas laikas. 

   Nors pagrindinė kūdikio sutiktuvių idėja moderniaisiais laikais buvo padėti šeimai finansiškai, padovanojant reikiamus daiktus kūdikiui, visgi, kūdikio sutiktuvės turi ne tik materialinį pagrindą.

Per visą istoriją nėštumas ir gimdymas moterims reiškė ne tik džiaugsmą, bet ir pavojų mirti, todėl, kaip gimtadieniai, vestuvės ar laidotuvės, kūdikio sutiktuvių esmė buvo pažymėti naują moters gyvenimo etapą - motinystę.

Nuo Japonijos iki Afrikos, nuo Artimųjų Rytų iki Pietų Amerikos - daugelyje šalių moters nėštumo pabaigoje būdavo rengiami įvairūs ritualai bei apeigos, per kurias dovanotos dovanos naujagimiui. Taip buvo išreiškiamas naujos gyvybės laukimas ir džiaugsmas.

Kūdikio sutiktuvės: kas jas organizuoja?

Įprasta, kad kūdikio sutiktuves organizuoja nėščiosios draugės. Šeimos nariai, sesės ar pusseserės vengia tai daryti, tam, kad neatrodytų, jog šeima tiesiog nori gauti dovanų.

Dažniausiai būsimos mamos draugės išrenka šventės temą, vietą, laiką bei pasiskirsto, kuri už ką bus atsakinga.

Jei žinoma ir neslepiama kas gims, dažniausiai tema būna susijusi būtent su kūdikio lytimi. Beje, nėščioji pati niekada nerengia kūdikio sutiktuvių vakarėlio.

Kada turėtų būti rengiamos kūdikio sutiktuvės?

Bet kuris laikas po nėštumo patvirtinimo yra tinkamas švęsti, tačiau įprasta jį rengti vėlesniame nėštume - likus maždaug 4-6 savaitėms iki gimdymo. Iki tada, būsima mama gali įsitikinti, kad nėštumas vystosi sklandžiai ir viskas yra gerai.

Beje, kai kurie tėvai, dėl religinių, kultūrinių ar kitokių įsitikinimų, nenori gauti dovanų vaikui dar negimus, taigi jų kūdikio sutiktuves galima švęsti tuomet, kai mažylis gims. Bet kokiu atveju, pirmiausia viską reikėtų aptarti su tėvais ir atsižvelgti į jų norus.

Ką reikia kviesti į kūdikio sutiktuves?

Svečių sąraše, be jokios abejonės, turėtų būti artimiausi draugai ir šeimos nariai.

Beje, ilgą laiką vyrai kūdikių sutiktuvėse nebuvo laukiami ir tai buvo išskirtinai tik moterų šventė. Bet pastaruoju metu vis dažniau joje dalyvauja ir tėčiai, draugai bei kiti šeimos nariai.

Ar būtina sugalvoti temą ir žaidimus kūdikio sutiktuvių šventei?

Ir taip, ir ne. Visos dovanos ir veikla priklauso tik nuo to, kas susirinkusiems ir būsimai mamai patinka. Jei norisi tik jaukiai pabūti, draugiškai pasikalbėti - nebūtina jokia programa. Jeigu būsimoji mamytė - toji, kuri nenustygsta vietoje, jai bus įdomiau, jeigu sugalvosit bent keletą užduočių, rungčių ar klausimų, kaip ji pasiruošusi artėjančiai motinystei. 

Jei ji mėgsta ryškius daiktus, nebūtina dovanoti pastelinės rožinės ar žydros spalvos dovanas, vien todėl, kad taip įprasta.

Šventės stilius, dekoracijos, dovanos bei tema turėtų atitikti būsimos mamos skonį. Vientisas šventės stilius, spalvinis tonas (taip pat ir svečių aprangos), bendra tema gražiau atsispindės nuotraukose, kurios skirtos ne tik instagramams, bet ir šeimoms atsiminimams. 

Kūdikio sutiktuvių dovanos: ką dovanoti?

Vienas pagrindinių šios šventės tikslų - dovanos naujagimiui bei būsimai mamai. Tai graži pagalba šeimai, laukiančiai pagausėjimo, todėl dažniausiai dovanojamos praktiškos dovanos: sauskelnės, drabužėliai, žaislai, pledai kūdikiams, seilinukai, smėlinukai ir panašiai. Kitą vertus, pirmieji mažylio daiktai, tokie kaip drabužėliai gimdymo namuose, pirmosios kojinytės, kepurėlės, pledai ar žaisliukai dažnai pasiliekami atminčiai, todėl būsimai mamai bus smagu, jei kūdikio sutiktuvių dovanos bus rankų darbo, pagamintos iš natūralių audinių ar medžiagų. Iš Amerikos atėjusi ir mūsuose dažnai pasitaikanti tradicija: mama išsirenka vaikų prekių parduotuvę, sudaro norimų daiktų sąrašą, o svečiai pagal jį nuperka dovaną Kūdikio sutiktuvėms. 

Daugiau idėjų Kūdikio sutiktuvėms galite rasti čia

Kitą kartą pasižvalgysime ir po senuosius lietuvių Kūdikio sutiktuvių papročius. O taip pat ir mūsuose vis labiau populiarėjantį "Kūdikio lyties atskleidimo" ("Gender reveal") vakarėlį.