Kaip išsirinkti šventinę staltiesę?

02/03/2021

     Planuojate šventę - krikštynas, jubiliejų ar vestuves, pati?  Nežinote nuo, ko pradėti? Kokio dydžio, kokios medžiagos, kokios spalvos ar rašto šventinę tekstilę pasirinkti ir ją suderinti?  Tad šie "Stalo studijos" įkūrėjos Daivos Bublienės patarimai kaip tik Jums. 

Kaip apskaičiuoti staltiesės dydį?

    Visų pirma, turime žinoti stalo formą (pailgas, stačiakampis, apvalus) ir dydį. Šventei, pvz., krikštynoms, žinoma, gražiausia ir puošniausia yra kone žemę siekianti staltiesė - apie 3 cm nuo apačios. Ji gali siekti ir žemę. Tad reikia žinoti tris matmenis: stalo ilgį, plotį ir aukštį.

Ar reikėtų baimintis ilgos staltiesės per krikštynas ar vaikų šventę, nes mažieji užlips ant jos ar nutemps? Tikrai ne. Nes mažieji retai kada ilgai nusėdi prie pagrindinio stalo, dažnai jie turi savo vaikų staliuką ar vaikų kampelį, o be to šventėje turi savo žaidimų ir užsiėmimų. Daugiau apie KRIKŠTYNAS galite rasti čia.

O jeigu ruošiame šventinius pietus namuose ir norime stalą užsidengti šventine staltiese, pakaks ir trumpesnės - siekiančios kėdžių sėdimąją dalį.

Jeigu neužtenka staltiesės pločio? Furšeto stalą galima pristumti prie sienos ir iš vienos pusės palikti trumpesnį galą, o iš paradinės - palikti staltiesę, krentančią iki žemės. O jeigu didelėje šventėje neužtenka staltiesės ilgio, jungiamos kelios staltiesės. Jungimo siūles puikiai paslepia takeliai, dekoracijos, žvakės, gėlės ir pan.

Praktiškiausios staltiesių medžiagos

    Šventėms puošniai atrodo veliūro staltiesės.

Poliesterio staltiesės pačios populiariausios. Jų yra įvairių spalvų, raštų ir dydžių. Labai patogu tai, kad poliesterio audinio galima įsigyti didelio pločio. Tai yra., siuvant staltiesę, visam 180 cm pločio stalui gali užtekti vieno audinio gabalo, nedarant jungiamosios siūlės, kurios nebereikės ir slėpti. O vientisa staltiesės be abejo yra visuomet gražiau nei kelios sujungtos.

Jeigu šventė yra rustic stiliaus, norisi lininės staltiesės. Tačiau retai kas tokią nuomoja, nes jos priežiūra yra sudėtingesnė. Tačiau šiais laikais yra ir poliesterio staltiesių ar stalo servetėlių, labai panašių į linines.

Namų šventėms patarčiau rinktis poliesterio staltieses, o kasdienai - dėmėms atsparias staltieses. Gali būti akrilas, teflonas arba dar kitoks audinys apdirbtas taip, kad vanduo ar kitas koks nors skystis nuo jo tiesiog nubėga. Kasdien naudoti tokią staltiesę - super praktiška. Akrilas per laiką nusiskalbia. Tačiau dėmes iš tokio audinio vis tiek lengviau išplauti, nei sakykim iš medvilnės ar lino (tokiu atveju dažnai gali prireikti ir sauso valymo valykloje).

Žinoma, vienos gražiausių raštų ir audinių gali pasigirti medvilninės staltiesės. Tačiau jų priežiūrai ir lyginimui reikia skirti daugiau laiko.

Tarpinis variantas - medvilnė su poliesteriu. Šios mažiau lamdosi.

Lietuviai labai mėgsta liną. Minkštinto lino staltiesės, servetėlės labai malonios liesti. Tačiau lino mylėtojai žino, kad linas visuomet būna šiek tiek pasilamdęs. Tad, kam preciziškai nepatinka raukšlėtos staltiesės, lino geriau nesirinkti. Nuo seno populiari lininė patalynė, rankšluosčiai, pašluostės. Beje, pastarosios padeda, kad šluostant stiklinius indus ant jų neliktų pūkelių, kuriuos dažnai palieka kitų medžiagų pašluostės. Beje, yra ir lino, atsparaus dėmėms, tiesa, šis audinys kiek kietokas. 

Bus tęsinys.