Viskas apie stalo tekstilę

02/09/2021

        Kurios staltiesės mažiausiai lamdosi? Kodėl verčiau rinktis ne baltos, o šampaninės spalvos staltiesę?  Kokio dydžio, medžiagos ir spalvos turi būti stalo servetėlė? Kokia jos paskirtis? Kaip iš stalo tekstilės išvalyti vyno ir vaško dėmes? Apie visai tai - antrojoje Daivos Bublienės iš "Stalo studijos" patarimų dalyje. 

Kurios staltiesės mažiausiai lamdosi?

     Mažiausiai lamdosi poliesterio staltiesės, nors jų taip pat yra visokių rūšių, todėl reikėtų atsirinkti.

Praktiškos staltiesės - poliesterio su elastanu, tokių beveik nereikia lyginti, nebent per lenkimo siūles.

Dekoruotojai staltieses dažniausiai lygina šventės vietoje. Ar būtina lyginti lenkimo vietas? Čia jau Jūsų reikalas, jas galima paslėpti ir po dekoro elementais. Tačiau atsiminkite, kad net ir menkiausios lenkimo raukšlės dažniausiai pasimato nuotraukose.

Jeigu neturime lygintuvo, pvz., gamtoje, raukšles įveikti gali padėti ir purkštukas su vandeniu. Gali naudoti įvairius garų lygintuvus. Taip pat yra įvairių cheminių purškiamų priemonių, neva išlyginančių raukšles, bet man jos nepadėjo.

Vietoj baltos verčiau rinkitės šampaninės spalvos staltiesę

    Tradicinė balta staltiesė jau nebėra tokia populiari, išskyrus žinoma, restoranus. Žinoma, jeigu spaudžia biudžetas, tenka rinktis ir tokios spalvos staltieses, nes paprastai tik tokios spalvos staltieses ir teturi restoranai, kavinės ar sodybos. Kad balta spalva neatrodytų labai "rėkianti", dekorą galima sušvelninti derinant stalo servetėlių ir žvakių spalvas.

Šventėms dažniausiai renkamasi šampaninės, pilkos spalvos staltieses. Šampaninės spalvos staltiesę lengviausiai pritaikyti visur, taip pat ir interjere. Tačiau žinoma, viskas priklauso nuo norų ir šventės stiliaus, dekoro.

Ar patariu naudoti margą staltiesę šventėje? Taip, jeigu labai norisi, jeigu ji tinka prie šventės stiliaus, tačiau tokiu atveju visų dekoro elementų suderinimui prireiks pastangų. Tačiau marga staltiesė yra labai praktiška namuose. Ant jos nesimato dėmių. Margas staltieses labiau mėgsta Art deco, meninio stiliaus interjero mėgėjai.

Šiemetinės Pantone spalvos - geltona ir pilka. Kaip suderinti atrodo, tokias skirtingas spalvas? Pvz., užtieskite pilką staltiesę ir į vazą pamerkite geltonų tulpių - pajusite tikrą pavasarį. Nebūtina stalo dengti geltona staltiese, tačiau garstyčių geltonumo servetėlės gali būti puikus stalo akcentas.

Stalo servetėlė turi likti kuo švaresnė

      Pagal stalo etiketą, pagrindinė taisyklė - staltiesės ir stalo servetėlių medžiaga turi sutapti: linas su linu, poliesteris su poliesteriu ir pan. Spalvinę paletę taip pat reikėtų derinti: staltiesė šviesesnė, stalo servetėlės tamsesnės. Gali būti ir tos pačios spalvos, tačiau tuomet turėtų būti ryškesni indai, lėkštės. Servetėles dažniausiai derinamos su gėlėmis ir žvakėmis. Prie šampaninės spalvos staltiesės dera beveik visų spalvų servetėlės.

Standartinis stalo servetėlių dydis, pagal etiketą, yra 50 cm x 50 cm. Tačiau tokias dažniausiai naudoja tik restoranai. O šventėse, namuose užtenka ir 45 cm x 45 cm dydžio servetėlių.

Pagal etiketo reikalavimus, stalo servetėlės turėtų būti baltos spalvos ir pasiūtos iš medvilnės. Tačiau praktiškai šventėse dažniausiai naudojamos poliesterio servetėlės, nes jos lengviau skalbiasi, mažiau lamdosi. Namie galima naudoti poliesterio ir medvilnės servetėles.

Pratiškos - Airlaid tekstilės stalo servetėlės. Jos yra vienkartinės, tačiau labiau panašios į medžiagines, nes yra įvairiausių spalvų ir raštų. Jos labai gerai sugeria drėgmę ir gerai išlaiko formą. Ypač patogios, kai šventę organizuojamės patys. Po visko nereikės nei skalbti, nei valyti, nuvalysit stalus ir išmesim.

Servetėlių lankstymo būdai

      Iš servetėlės galima susukti rožytę - pvz., Valentino dienai; įtiesus servetėlę į lėkštę su šakute galima suformuoti gėlę; paprasčiausiai perlenkta į tris dalis; padaryti vokelį stalo įrankiams; prakiša servetėlės žieduką ir padėti ant lėkštės, virš lėkštės ar šalia lėkštės. Pastaruoju metu tarp dekoratorių vienas populiariausių stalo servetėlių lankstymo būdų - mazgas. Patariu iš pradžių susukti servetėlę, ir tik paskui per vidurį surišti mazgą.

Jeigu norite kažką išlankstyti - geriausiai tiks standžios medvilninės servetėlės. Tačiau tam prireiks nemažai laiko. Pvz., išlankstyti servetėles 50 - ties žmonių šventei gali prireikti bent 2 valandų.

Dar reikėtų prisiminti stalo servetėlių paskirtį. Jos yra skirtos, perlenkus per pusę, pasidėti ant kelių, kad valgydami neišsiteptume rūbų. Pagal etiketą, svarbu šią servetėlę palikti kuo švaresnę. Tad jomis tikrai nereikėtų valytis riebaluotų rankų, lūpdažio, valyti murzinų vaikų burnyčių, maistu išterliotų grindų. Visiems šitiems reikalams skirtos popierinės vienkartinės servetėlės. Tad jos taip turėtų būti padėtos ant stalo.

O vaikų stalui pvz., per krikštynų ar gimtadienio šventę, tekstilinės stalo servetėlės tikrai nėra būtinos. Gražų ir estetišką vaikiško stalo vaizdą galima išgauti ir popierinių servetėlių pagalba. Daugiau inf. apie KRIKŠTYNAS galite rasti čia.

Mažiau yra daugiau

    Profesionalūs dekoratoriai dažniausiai pataria laikytis šios taisyklės. Ir visame dekore neviršyti 3 - 4 atspalvių paletės.

Jeigu neįsivaizduojate, kaip Jūsų norimos spalvos derės viena su kita, įsiveskite į Google savo mėgstamą spalvą (angliškai), ir Jums išmes prie jos derančių spalvų paletę.

Svarbu dekoro neperkrauti. Nes gyvai vaizdas gal atrodys ir gražus, tačiau nuotraukose - bus tikras chaosas, jeigu prikišime į dekorą daugybę spalvų ir atspalvių.

Ar galima šventinio stalo nedengti staltiese?

     Taip, ir ypač, jeigu šventės stilius - rustic. Gražūs mediniai stalai dažnai iš viso nedengiami staltiesėmis. Tačiau aš visuomet rekomenduoju po lėkšte padėti bent padėkliuką (pintą ar tekstilinį), kad stalas nebūtų "nuogas". Ant pliko stalo, manau, nelabai estetiška dėti ir įrankius.

Kaip iš staltiesės išvalyti vašką?

      Panaudotas staltieses ir servetėles geriausiai skalbti iš karto po šventės, nelaukti paros ir daugiau. Šviežios raudono vyno, kraujo dėmės išsiplauna ir šaltu vandeniu. Kitoms dėmėms man dažniausiai pasiteisina nebrangios lietuviškos "Ringuvos" priemonės. O jeigu ant staltiesės nuvarvėjo žvakės vaškas, reikėtų palaukti tol, kol jis sukietės ir jį lengvai nuiimti. Jeigu vis dar neišeina, iš abiejų pusių uždėti popierinio rankšluosčio ar popierinę servetėlę ir palyginti. Tačiau nuo vaško likusią riebalų dėmę kartais būna sunku (priklauso nuo audinio) išplauti net ir su specialiomis priemonėmis. Tuomet tenka nešti ir į valyklą.

Prisiminkite, kad visos žvakės bijo skersvėjų, kondicionierių (ypač ilgos ir ryškesnių spalvų žvakės) - varvėjimas neišvengiamas. Todėl renginiams geriausiai naudoti cilindrines žvakes - mažiau šansų, kad nuo jų vaškas nuvarvės ant staltiesės. 

Pirmąją straipsnio dalį skaitykite čia.